Dětský mozek: co o něm víme a jak podpořit jeho rozvoj

24.06.2023

Lidský mozek se nejvíce rozvíjí během prvních 3, respektive 5 let života. V této době se děti učí o světě kolem sebe a zdokonalují své dovednosti. Studie ukazují, že mozek miminka vytvoří až tisíc nervových spojení za sekundu! Během prvního roku si dětský mozek vytvoří přes milion synapsí, což je dvakrát tolik, než má mozek dospělého člověka.

Jaké synapse si mozek vytvoří a které mu vydrží, závisí na zkušenostech, které dítě v prvních 5 letech nasbírá. Toto období je důležité pro vytvoření základu pro náročnější dovednosti jako je motivace, seberegulace, schopnost řešit problémy či komunikace. Zda bude dítě schopné si tyto dovednosti osvojit, bude určující pro jejich budoucí místo ve světe.

Klíčová je rodina

Studie ukazují, že kromě zdravé výživy je pro správný rozvoj dětského mozku důležité prostředí, v kterém vyrůstá. Děti pro svůj rozvoj potřebují milující a pečující prostředí. Vztah dítěte a rodičů je zásadní pro to, aby dítě prospívalo. Opačné případy mají naopak velmi negativní dopady na dětský rozvoj. Studie ukazují, že zanedbávané děti mají pomalejší vývoj, neumí si vytvořit citovou vazbu, nemají motivaci se učit a mohou mít sklony k agresivitě.

Proto je důležité již od narození se s dítětem tulit a mazlit, reagovat na jeho projevy a potřeby.

Hrajte si spolu

Pro rozvoj mozku jsou také důležité zkušenosti, které během prvních let života získáme. Proto je důležité vystavovat děti různým podnětům. Cvičte spolu, zpívejte, čtěte si a hrajte si spolu. Udělejte si ze společného hraní pravidelnou a stálou aktivitu a podporujte své děti v řešení problémů. Dejte dětem možnost si vyzkoušet věci samy a buďte jim při hře oporou.

A pokud vám dochází nápady, jak si společně hrát, podívejte se na náš boxík, který přesně tento typ her nabízí. Nejenže si užijete společně strávený čas, ale také tím zásadně přispějete k rozvoji vašeho dítěte.

Líbil se vám náš článek a chtěli byste dostávat upozornění na nové články? Přihlaste se k odběru, nebo nás sledujte na našem Facebooku a Instagramu


Kdo pro vás píše články?

Zajímavé čtení o výchově, vývoji a rozvoji dětí pro vás (nás) připravuje Katka Martínková. Katka je momentálně na mateřské se svou 2letou dcerou Emilkou. Úvahy o rodičovství jsou tedy jejím denním chlebem. Navíc psaní ji ohromně baví a kreativně naplňuje. Když má chvíli od rodičovských povinností, tak se ráda začte do nějaké pěkné knihy (žánr nehraje roli) nebo si oddychne při cvičení jógy.